مفصل نواری

مفصل نواری

اطلاعات محصول


مفصل نواری چیست؟

اتصال دو قطعه کابل الکتریکی ( کابل برق ) به یکدیگر ، در هر یک از سطوح ولتاژ فشار ضعیف ، فشار متوسط و فشار قوی توسط مفصل کابل صورت میگیرد.

متداول ترین نوع مفصل برای برقراری اتصال بین دو قطعه کابل فشار متوسط ، مفصل حرارتی (Heat Shrinkable)  است. مفصل حرارتی فشار متوسط برای سطوح ولتاژ از 1.8/3.3 کیلو ولت تا 45/26 (52) کیلوولت در دسترس میباشد. اجزای اصلی مفصل های حرارتی از جنس پلی اولفین میباشد.

نوع دیگر مفصل فشار متوسط ، مفصل سرد یا کلد (Cold Shrinkable) است. این نوع مفصل برای جمع شدن و نشستن بر روی کابل نیاز به حرارت ندارد. مفصل های کلد هم در همان انواع و ولتاژ های ذکر شده در بالا در دسترس میباشد. اجزای اصلی مفصل کلد از جنس کمپوند سیلیکون میباشد.

مفصل هایی که دو کابل هم نوع و هم سایز را به هم متصل میکنند ، مفصل های ساده و مفصل هایی که دو نوع و یا سایز کابل متفاوت را به هم وصل میکنند، مفصل های تبدیلی و یا مبدل (Transitional Joints) نامیده میشوند.

برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل مفصل ، میتوان آن را داخل یک محفظه (Case) قرارداد و محفظه را با رزین دو جزئی پلی اورتان یا اپوکسی پر نمود ، که پس از مدت کوتاهی سخت میشود. این نوع مفصل ها را به طور کلی ، مفصل رزینی (Resin Joints) مینامند.